[amisiek] Latarka wojskowa

Wasze źródła światła

[amisiek] Latarka wojskowa

Postprzez amisiek » 14 kwietnia 2021, 21:25

Przedstawiam Wam dość ciekawy eksponat - oto czechosłowacka latarka wojskowa wykonana wg przedwojennej specyfikacji ale najprawdopodobniej już po wojnie, wyposażona w TRZY blendy barwne oraz specjalną przysłonę, by zmniejszyć strumień światła.
Obrazek

Obrazek

Przysłona ma trzy pozycje - odchylona całkiem, nasunięta częściowo i zamknięta całkowicie (wtedy latarka świeci słabo w dół, z odbicia od przysłony). Tak świeci po całkowitym zamknięciu przysłony.
Obrazek

Choć jest to latarka płaska, jest ona jednak na dwie baterie wg specyfikacji wojskowej BA-30 (być może jest to jakiś odpowiednik późniejszej R-20).
Obrazek

Ma uchwyt na rękę, można ją też przywiesić do guzika lub paska
Obrazek

Blenda niebieska
Obrazek
Blenda zielona
Obrazek
Blenda czerwona
Obrazek

O ile blenda niebieska jest taka sobie (filtry barwne do sygnałów Ms1 są o wiele, wiele lepsze), o tyle czerwona i zielona są świetne. Zasunięcie czerwonej razem z zieloną daje bardzo słabiutkie brązowe światełko. Polskie latarki kieszonkowe świeciły wtedy na żółto.
Żarówka 2,5V 0,2A, więc szału nie robi, ale klimat jest - zobaczcie jak dobrze to światełko jest skupione w porównaniu do innych tak starych konstrukcji
Obrazek

Włączana jest ciekawie zrobionym wyłącznikiem szczelinowym, który dołącza blaszkę do masy. Wyłącznik ma też nasuwane zabezpieczenie przed włączeniem na stałe. Lekkie wciśnięcie wyłącznika umożliwia nadawanie alfabetem Morse'a.

Nie jestem pewien, czy jest to naprawdę produkt przedwojenny, ale wiele na to wskazuje - zarówno zastosowane baterie, jak i ogólna konstrukcja rodem z Czechosłowacji - to nie jest konstrukcja amerykańska, Amerykanie używali powszechnie kątowych TL-122.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8754
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości